Wolne Lektury

Fundacja Nowoczesna Polska zachęca studentów i wykładowców do korzystania z zasobów cyfrowych dostępnych za darmo w bibliotece internetowej Wolne Lektury.

Biblioteczka polonisty to zarówno kilkaset arcydzieł literatury polskiej i światowej, jak i teksty krytyczne, omawiane ze studentami filologii polskiej na wielu uczelniach. Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteczka powiększy się w tym roku jeszcze o kilka tytułów. Będą to między innymi Nietota Bolesława Micińskiego, Podróż na wschód Juliusza Słowackiego, Śmierć Ignacego Dąbrowskiego czy Wesele hrabiego Orgaza Romana Jaworskiego.

Ponadto wśród prac krytycznych udostępnionych dotychczas w ramach Biblioteczki znajdują się m. in. Świat nieprzedstawiony Juliana Kornhausera i Adama Zagajewskiego, Mitologia słowiańska Alexandra Brücknera, prace Kazimierza Wyki, a także – od 1 października 2020 r. – Poetyka Arystotelesa.

W kolekcji dzieł literatury światowej do tej pory opublikowaliśmy Iliadę i Odyseję Homera, Kubusia Fatalistę i jego pana Denisa Diderota, cykl W poszukiwaniu straconego czasu Marcela Prousta i setki innych utworów. Literaturę polską reprezentują zarówno najbardziej znane utwory Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Ignacego Witkiewicza, jak i te mniej kanoniczne, ale równie ważne dla rozwoju literatury i kultury polskiej, a wśród nich Próchno Wacława Berenta, Podróże do piekieł Bolesława Micińskiego, tomiki poetyckie Brunona Jasieńskiego, Adama Asnyka, i wiele innych.

Stale poszerzamy ofertę utworów w Biblioteczce polonisty. Każdy z nich udostępniamy do czytania online oraz w kilku różnych formatach: mobi, epub, a także pdf, który można pobrać w layoucie zaproponowanym przez bibliotekę bądź stworzyć własny plik z dopasowanymi do preferencji indywidualnego użytkownika interlinią, krojem i wielkością pisma itp.

Zapraszamy do biblioteki: https://wolnelektury.pl/katalog/lektury/biblioteczka-polonisty/

Partner projektu