Zbiórka dla uchodźców z Ukrainy - podsumowanie

Organizowana przez społeczność Wydziału Polonistyki zbiórka dla uchodźców z Ukrainy dobiegła końca – niżej przedstawiamy jej podsumowanie. Inne akcje pomocowe na UW nadal trwają; ich aktualizowaną listę można znaleźć tutaj: https://www.uw.edu.pl/akcje-pomocy-na-rzecz-ukrainy/.

Zaangażowanie społeczności Wydziału Polonistyki oraz osób spoza tej społeczności przeszło nasze oczekiwania. Dziękujemy!

W ciągu czterech dni – poprzedzonych intensywną, weekendową pracą organizacyjną – od 28 lutego do 3 marca udało się nam zebrać najpotrzebniejsze produkty dla uchodźców z Ukrainy w liczbie pozwalającej na przygotowanie czterech dużych transportów do Chełma, z którego nasze paczki przewieziono zarówno do Dorohuska, jak i okolicznych punktów recepcyjnych (w zależności od potrzeb, które zmieniały się często z godziny na godzinę). Część produktów dla dzieci została dostarczona także do Zosina, natomiast środki typowo medyczne oraz opatrunkowe udało się przekazać bezpośrednio w głąb Ukrainy.

To wszystko nie udałoby się jednak bez ogromnego zaangażowania społeczności Wydziału Polonistyki, a także zaangażowania innych jednostek UW, między innymi Wydziału Nauk Ekonomicznych, studentów sinologii z Wydziału Orientalistycznego, Wydziału Archeologii, Domu Studenta nr 6 przy ul. Radomskiej oraz Samorządu Studentów UW, a także zupełnie niezwiązanych z Uniwersytetem Warszawskim osób i instytucji, które usłyszały o zbiórce i postanowiły się w nią włączyć. Należą do nich m.in. Szpital Orłowskiego, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola oraz XVIII LO im. J. Zamoyskiego. Szczególne podziękowania należą się Studium WF i Sportu UW, które od pierwszego dnia było w pełni zaangażowane w zbiórkę, przede wszystkim zaś Mary Adynowskiej z Sekcji Studenckiej, która nie tylko niestrudzenie działała, lecz także podjęła się przewiezienia pierwszego transportu na granicę. Ogromne podziękowania należą się również naszym pozostałym kierowcom: Sławomirowi Zielińskiemu oraz Pawłowi Hammerowi, który dwukrotnie przewiózł największe transporty. Cała akcja nie byłaby możliwa bez Anny Jasińskiej, która na bieżąco kontaktowała się z punktem recepcyjnym w Dorohusku, a następnie z władzami Chełma, bez Alicji Jakubowskiej, wiceprzewodniczącej Rady Samorządu Studentów Wydziału Polonistyki UW oraz bez Zuzanny Wasiak, która koordynowała prace z ramienia dziekanatu.

Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich zaangażowanych, ponieważ zbiórka przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, ale każdej osobie, która włączyła się w akcję – dziękujemy!

Poniżej przedstawiamy informacje na temat rzeczy, które udało nam się zebrać.

• apteczki: 30
  • butelki/smoczki [kartony]: 5