AKTUALNOŚCI

Spotkanie ekspertów PKA ze studentami Wydziału Polonistyki

9 maja 2017 roku w godz. 11:00-12:00 w sali 4 odbędzie się spotkanie ekspertów Polskiej Komisji Akredytacyjnej ze studentami studiów I i II stopnia na kierunku filologia polska. Wszystkich studentów zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu. Bardzo ważne jest, aby Państwa środowisko było na nim licznie reprezentowane.

ZARZĄDZENIE NR 6 DZIEKANA WYDZIAŁU POLONISTYKI UW

Na podstawie Zarządzenia nr 82 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 7 listopada 2016 r. w sprawie dni wolnych od pracy dla parcowników niebędących nauczycielami akademickimi w roku 2017 zarządza się co następuje:

  1. Dzień 2 maja 2017 r. jest dniem wolnym dla pracowników administracji, bibliotek i obsługi do odpracowania w terminie uzgodnionym z kierownikiem jednostki organizacyjnej.
  2. W dniach od 30 kwietnia 2017 r. do 3 maja 2017 r. zamknięte będą budynki zajmowane przez jednostki organizacyjne Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
  3. Od dnia 4 maja 2017 r. wszystkie jednostki organizacyjne pracują w pełnym zakresie.

POŻEGNANIE PATRYKA CZABAJA

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Patryka Czabaja, studenta Wydziału Polonistyki UW.
Msza Święta Pogrzebowa odbędzie się 27 kwietnia (czwartek) 2017 r. o godz. 13.00 w Wieczerniku na Mariankach, po czym nastąpi pochowanie na cmentarzu parafialnym.
Adres kościoła: ul. Oj. Papczyńskiego 6, Góra Kalwaria Cmentarz w Górze Kalwarii.

UWAGA! Polonistyka podczas Dnia Otwartego UW 22 kwietnia

22 kwietnia 2017 r. (sobota) od 10.00 do 16.00 na terenie kampusu centralnego (Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) odbędzie się DZIEŃ OTWARTY UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO. Na stoiskach będzie można zdobyć informacje dotyczące wszystkich kierunków studiów prowadzonych przez Wydział Polonistyki (filologia polska, logopedia ogólna i kliniczna, filologia bałtycka, kulturoznawstwo-wiedza o kulturze, filologia klasyczna, slawistyka), porozmawiać z pracownikami i studentami Wydziału. Przewidziane są konkursy z nagrodami i inne atrakcje.

O godz. 12.00 w sali nr 111 w budynku Starej Biblioteki UW odbędzie się także specjalne spotkanie informacyjne z władzami Wydziału Polonistyki.

Zapraszamy również na stronę wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/234154343726995/

Pobierz program.

II Kongres języka prawnego i prawniczego

Koło Naukowe "Lingua Iuris" ma zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w II Kongresie języka prawnego i prawniczego pod honorowym patronatem prof. dr. hab. Zbigniewa Grenia, Dziekana Wydziału Polonistyki UW i prof. dr. hab. Tomasza Giaro, Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UW oraz XI Ogólnopolskim Dyktandzie Prawniczym
Czytaj więcej...

REKRUTACJA DO PROGRAMU MOST

Uwaga! Od 15 kwietnia do 15 maja 2017 r. trwa rekrutacja do programu MOST na semestr zimowy lub cały rok akademicki 2017/2018. Wszelkie informacje dotyczące programu MOST są dostępne na stronie www.most.amu.edu.pl.

LETNIE KOLEGIUM POLSKO-AUSTRIACKIE

Zapraszamy studentów z Polski zainteresowanych językiem niemieckim do udziału w Letnim Kolegium Polsko-Austriackim (8-29 lipca 2017 r.). Przewidziane są wyjazdy do Wiednia, Opola i Krakowa. Termin zgłoszeń to 30 kwietnia. Studenci ze wszystkich kierunków są mile widziani ze znajomością języka niemieckiego na poziomie B2!
Czytaj więcej...

STYPENDIUM DLA OSZCZĘDZAJĄCYCH

Na stronie internetowej www.european-funding-guide.eu znajdują się informacje o programie „Stypendium dla oszczędzających".  W ramach trzech stypendiów przewiduje się miesięczne wsparcie w wysokości 1300 złotych przez cały rok. Więcej wiadomości także pod adresem: https://www.mojekupony.pl/stypendium

DZIEŃ WOLNY DLA PRACOWNIKÓW NIEBĘDĄCYCH NAUCZYCIELAMI AKADEMICKIMI

Zgodnie zarządzeniem Dziekana Wydziału Polonistyki UW z 31 marca 2017 r. :

  1. Dzień 14 kwietnia 2017 r. jest dniem wolnym dla pracowników administracji, bibliotek i obsługi do odpracowania w terminie uzgodnionym z kierownikiem jednostki organizacyjnej.
  2. W dniach od 14 kwietnia 2017 r. do 17 kwietnia 2017 r. zamknięte będą budynki zajmowane przez jednostki organizacyjne Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
  3. Od dnia 18 kwietnia 2017 r. wszystkie jednostki organizacyjne pracują w pełnym zakresie.

KONFERENCJA: MIASTA/AWANGARDY

Zapraszamy na konferencję MIASTA/AWANGARDY (Humanistyczne Perspektywy Badania Miasta IX) organizowaną w ramach obchodów Roku Awangardy.
Czytaj więcej...

KONKURS NA NAJLEPSZĄ PRACĘ DYPLOMOWĄ O TEMATYCE ZWIĄZANEJ Z EŁKIEM

Prezydent miasta Ełku zaprasza do udziału w konkursie na najlepszą pracę dyplomową zo tematyce związanej z Ełkiem. Konkurs organizowany jest po raz dziesiąty. Do udziału zaproszeni są autorzy prac licencjackich, magisterskich, inżynierskich, doktorskich oraz słuchacze studiów podyplomowych.
Czytaj więcej...

XVII ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI UNESCO

W ramach XVII Światowego Dnia Poezji UNESCO – 5 kwietnia 2017 (środa) – zapraszamy na specjalne spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Od godz. 15.00 w Czytelni Biblioteki im. Wacława Borowego czytać swoje wiersze i mówić o poezji będą m.in.: Prof. Constantin Geambasu, Cassian Maria Spiridon, Enrico Bagnato, Maurizio Evangelista.
Czytaj więcej...

WYKŁADY DOC. DR VILMY ZUBAITIENĖ O LEKSYKOGRAFII LITEWSKIEJ

Zakładu Bałtystyki serdecznie zaprasza na wykłady doc. dr Vilmy Zubaitienė z Uniwersytetu Wileńskiego: "O historii leksykografii litewskiej i o litewskiej leksykografii historycznej" i "Najstarsze słowniki litewskie i ich autorzy. Między leksykologią a leksykografią".
Czytaj więcej...

SZKOŁA EDUKACJI

Do 31 marca trwa pierwsza tura rekrutacji na studia w Szkole Edukacji, które są przeznaczone dla przyszłych i początkujących polonistów oraz matematyków.
Czytaj więcej...

PROJEKT "PRZEDSIĘBIORCZA MŁODZIEŻ"

Zachęcamy do udziału w programie "Przedsiębiorcza młodzież", adresowanego m.in. do studentów warszawskich uczelni. Celem programu jest wspracie inicjatyw i kreatywnych form działania młodych ludzi. Uczestnicy będą mogli realizować własne projekty; koszty do 1500 zł będą sfinansowane w ramach programu.
Czytaj więcej...

JEDNOWIERSZÓWKA

Muzeum Literatury oraz portal kulturalno-naukowy „Niewinni Czarodzieje" zapraszają do udziału w „Jednowierszówce". 3 kwietnia (poniedziałek) o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Wacławem Oszajcą. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.
Czytaj więcej...

PODPIĘCIA

Decyzją Pani Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia dr hab. Jolanty Choińskiej-Miki, prof. UW, w terminie od 29 marca do 11 kwietnia 2017 roku studenci będą mieli możliwość podpinania w USOSweb przedmiotów realizowanych w semestrze letnim roku akademickiego 2016/2017. Dotyczyć to będzie wszystkich przedmiotów, których nie objął mechanizm wymuszania podpięć podczas rejestracji na te przedmioty.

WYKŁAD PROF. CECILE BOEX

Interdyscyplinarny Zespół Współpracy Badawczej UW-EHESS serdecznie zapraszam na wykład profesor Cecile Boex Amatorzy. Rebelia syryjska na YouTube
Czytaj więcej...

WIGILIA AWANGARDY - kino grawitacyjne

Z okazji stulecia awangardy w Polsce Instytut Kultury Polskiej zaprasza na WIGILIĘ AWANGARDY, czyli spotkanie z Mateuszem Falkowskim i Markiem Sobczykiem, twórcami kina grawitacyjnego, które poprowadzi Paulina Kwiatkowska.
Czytaj więcej...

WYKŁADY GOŚCINNE PROF. RENATY MAKARSKIEJ

Zapraszamy do udziału w wykładach gościnnych prof. Renaty Makarskiej z Uniwersytetu w Moguncji organizowanych w Instytucie Kultury Polskiej.
Czytaj więcej...

JEDNODNIÓWKA - LITERATURA/AWANGARDA

W ramach obchodów Roku Awangardy zapraszamy na JEDNODNIÓWKĘ – dyskusję o dziedzictwie awangardy, koncert oraz wykład i warsztaty dla licealistów.
Czytaj więcej...

NOWE MEDIA/ AWANGARDA - WARSZTATY

Rok Awangardy w IKP. Zapraszamy na dwa warsztaty poświęcone NOWYM MEDIOM.
Czytaj więcej...

PREZENTACJA "ROMANTYZMU WARSZAWSKIEGO 1815-1864"

Zapraszamy na prezentację książki pod red. prof. dr. hab. Olafa Krysowskiego "Romantyzm warszawski 1815-1864". Spotkanie otworzy prof. dr hab. Andrzej Fabianowski, a poprowadzi dr Karol Samsel. W rozmowie wezmą udział prof. dr hab. Olaf Krysowski i zaproszeni goście.
Czytaj więcej...

CZASOPISMO "WIDOK"

Zachęcamy do lektury bieżącego numeru czasopisma "Widok".
Czytaj więcej...

ZMARŁ WOJCIECH MŁYNARSKI

15 marca 2017 roku zmarł w Warszawie Wojciech Młynarski, poeta, satyryk, jeden z najwybitniejszych  polskich autorów tekstów piosenek. W latach 1957-1963 student polonistyki warszawskiej.

XI Edycji Konkursu na esej „Język u wagi"

Koło Naukowe UW „Lingua Iuris" zaprasza do udziału w  XI Edycji Konkursu na esej „Język u wagi". Konkurs organizowany pod honorowym patronatem prof. dr. hab. Zbigniewa Grenia, Dziekana Wydziału Polonistyki UW oraz prof. dr. hab. Tomasza Giaro, Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UW
Czytaj więcej...

JEDNOWIERSZÓWKA

17 marca (piątek) o godz. 18:00 Niewinni Czarodzieje zapraszają na spotkanie z Jakubem Kornhauserem. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie. Spotkanie poprowadzą Łukasz Żurek i Jan Barański.
Czytaj więcej...

CZYTANIE ODYSEI HOMEROWEJ W TEATRZE POLSKIM W WARSZAWIE

Instytut Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie zapraszają na wieczór poświęcony Odysei Homerowej w cyklu "Czytamy w Polskim", który odbędzie się 24 marca o godz. 17.00 w Teatrze Polskim w Warszawie.
Czytaj więcej...

NIEWINNI CZARODZIEJE - NUMER LUTOWY

Zachęcamy do lektury lutowego numeru "Niewinnych Czarodziejów", czasopisma studentów i doktorantów Wydziału Polonistyki UW: http://niewinni-czarodzieje.pl/

ofertA stypendium

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą stypendium fundowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy.
Czytaj więcej...

spotkanie autorskie z prof. Włodzimierzem Szturcem

Pracownia Historii Dramatu serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Włodzimierzem Szturcem oraz czytanie performatywne dramatu GoTTTräger. 6 marca 2017, godz. 16.00, czytelnia Biblioteki im. Wacława Borowego na Wydziale Polonistyki UW.
Czytaj więcej...

rok Josepha Conrada-Korzeniowskiego

10 lutego 2017 r. zapraszamy na inaugurację roku Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Pracowni Historii Dramatu 1864-1939.
Czytaj więcej...

CONVENTION AND REVOLUTION - Konferencja międzynarodowa

Zespół Archiwum Kobiet (Instytut Badań Literackich PAN) serdecznie zaprasza do udziału w konferencji poświęconej kobiecej literaturze autobiograficznej i biograficznej XIX i XX wieku. Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2017.
Czytaj więcej...

program "TopMinds"

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators zachęca do udziału w programie "TopMinds". Jest to program szkoleniowo-mentoringowy skierowany do studentów i doktorantów polskich uczelni, którzy planują swoją karierę w nauce, biznesie czy administracji publicznej. Program oferuje udział w mentoringu indywidualnym, spotkaniach i wykładach z przedstawicielami różnych zawodów oraz szkoleniach z rozwijania kompetencji interpersonalnych. Rekrutacja potrwa do 10 lutego 2017.
Czytaj więcej...

KONKURS NA NAJLEPSZE PRACE DOKTORSKIE I MAGISTERSKIE ZWIĄZANE Z DOROBKIEM I HISTORIĄ INSTYTUTU LITERACKIEGO W PARYŻU

Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura oraz Fundacja Kultury Paryskiej zapraszają do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu na najlepsze prace doktorskie i magisterskie związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu.
Czytaj więcej...

SEMINARIUM: "PROZA SZALOMA ASZA WOBEC HISTORII I ETHOSU POLSKIEGO"

Zapraszamy na seminarium poświęcone prozie Szaloma Asza (24 lutego 2017, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, ul. Krakowskie Przedmieście 32).
Czytaj więcej...

POLSKO-BELGIJSKIE STUDIA STOSOWANE - KWALIFIKACJE 2017

Ruszyła rekrutacja na program Polsko-Belgijskich Studiów Stosowanych. Warunkiem przystąpienia do rozmowy kwalifikacyjnej 23 lutego 2017 r. (godz. 14.00)  w gabinecie Dyrekcji Instytutu Polonistyki Stosowanej jest złożenie w sekretariacie IPS-u (pok. 7A) w nieprzekraczalnym terminie do 20 lutego 2017 r. wymaganych dokumentów.
Czytaj więcej...

wystawA "W kręgu Quo vadis"

Zachęcamy do obejrzenia wystawy "W kręgu Quo vadis" w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1 do 10 lutego 2017 r. (w godz. 10.00-16.00), Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, wstęp wolny.
Czytaj więcej...

KONFERENCJA "DRAMATY ZAPOMNIANE - NIEDOCZYTANE - POMINIĘTE. (RE)INTERPRETACJE"

Zapraszamy do udziału w konferencji (3-4 kwietnia 2017 r. w Pałacu Kazimierzowskim) organizowanej przez Pracownię Historii Dramatu 1864-1939 przy Instytucie Literatury Polskiej.
Czytaj więcej...

STUDIA DLA PRZYSZŁYCH NAUCZYCIELI

Rozpoczęła się rekrutacja do Szkoły Edukacji PAFW i UW. To program rocznych studiów dla przyszłych nauczycieli języka polskiego lub matematyki. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca.
Czytaj więcej...

Pożegnanie ŚP. Prof. dr hab. Heleny Karwackiej

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Prof. dr hab. Heleny Karwackiej,

badaczki literatury i kultury modernistycznej, wieloletniego pracownika Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a przedtem Filii UW w Białymstoku. Pozostanie w naszej pamięci Jej wielka humanistyczna kultura, a także niezwykła życzliwość wobec studentów i młodszych kolegów

- dyrekcja i pracownicy Instytutu Literatury Polskiej

Msza żałobna odbędzie się w Wieliczce w sobotę 28.01.2017 r. w kościele oo. franciszkanów-reformatorów ul. Kosiby 31 o godz. 10.00, uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce po mszy św. na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce.

"JĘZYK ŁATGALSKI, CZYLI DRUGI JĘZYK ŁOTEWSKI" - WYKŁAD PROF. NICOLE NAU

Pracownia Polsko-Bałtyckich Kontaktów Kulturowych Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Bałtowie dalecy i bliscy". Gościem Pracowni będzie Prof. dr hab. Nicole Nau, która wygłosi wykład zatytułowany: "Język łatgalski, czyli drugi język łotewski". Wykład odbędzie się 11 stycznia 2017 roku, o godz. 17.30, sala nr 29, budynek Wydziału Polonistyki, Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa. Prelekcja odbędzie się w języku polskim.
Czytaj więcej...

SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI KÓŁ NAUKOWYCH

Prezesom wszystkich kół naukowych działających na naszym wydziale uprzejmie przypominamy o konieczności złożenia dziekanowi sprawozdania z działalności koła w roku 2016 i przedstawienia planów naukowych na rok 2017.
Dokument ten powinien zostać zaakceptowany i podpisany przez opiekuna koła, a następnie złożony przez prezesa koła u prodziekana ds. studenckich do piątku 27 stycznia 2017 roku. Złożenie sprawozdania i przedstawienie planów naukowych na najbliższy rok jest warunkiem dofinansowania koła z funduszu dziekańskiego.

Księgarnia internetowa WP "Polon"

Księgarnia internetowa Wydziału Polonistyki UW "Polon" w styczniu 2017 zawiesza działalność na miesiąc. Ponowna sprzedaż ruszy w lutym 2017. Przepraszamy za niedogodności i zapraszamy ponownie od lutego 2017.

ZARZĄDZENIE DZIEKANA NR 23

Zarządzenie z dnia 2.12.2016 r. w sprawie dni wolnych od pracy oraz godzin dziekańskich na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcej...

Zarządzenie nr 24

Zarządzenie z dnia 14.12.2016 r. w sprawie godzin dziekańskich na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W dniu 22 grudnia 2016 r. zarządzam godziny dziekańskie na studiach stacjonarnych od godziny 13.00.

WIĘCEJ...