Z życia WydziałU

PROJEKT POWIŚLE. TWÓRCZE BADANIE MIASTA (WYSTAWA 16 CZERWCA - 15 LIPCA 2018

16 czerwca o godz. 19.00 w Pawilonie 512 obok Centrum Nauki Kopernik odbędzie się wernisaż wystawy Projekt Powiśle, zrealizowanej przez Instytut Kultury Polskiej UW oraz zaproszonych do współpracy artystów i badaczy współpracujących z grupą studentów. Wystawa będzie podsumowaniem twórczych badań prowadzonych w tej części miasta od października 2017 roku. W ramach Projektu Powiśle studenci specjalizacji Animacja Kultury IKP UW eksplorowali społeczną, materialną, wizualną i audialną sferę dzielnicy, wykorzystując do tego strategie sztuki współczesnej.

Ważnym aspektem ich działań było przekraczanie murów Uniwersytetu i nawiązywanie relacji z najbliższym otoczeniem, dlatego zorganizowano m.in. spotkanie dla lokalnych liderów i mieszkańców, została też stworzona strona internetowa „Otwarty Kampus" - przewodnik po Kampusie Głównym UW dla użytkowników spoza uniwersytetu.

Na wystawę podsumowującą złożą się fotografie, prace video, słuchowiska i instalacje interaktywne. Można ją będzie oglądać do 15 lipca codziennie w godz. 12:30-18:30.

Projekt i wystawę współtworzą: Janusz Byszewski, Zofia Dworakowska, Aleksandra Janus, Sebastian Mac, Ewa Majdecka, Edyta Ołdak, Maria Parczewska, Agnieszka Rayss, Wojtek Ziemilski oraz studentki specjalizacji Animacja kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW.

Koncepcja projektu: Zofia Dworakowska, Joanna Kubicka.

Kuratorki wystawy: Zofia Dworakowska, Agnieszka Rayss.

Zapraszamy na otwarcie wystawy 16 czerwca:

 • od godz. 16 na bulwarach przed Pawilonem 512 odbędą się działania interaktywne towarzyszące wystawie

 • wernisaż wystawy o godz. 19

Kontakt: animacja@uw.edu.pl

Więcej o Projekcie Powiśle i jego twórcach:

https://www.facebook.com/ProjektPowisle/

http://animacjakultury.uw.edu.pl/?p=1480

XII spotkanie z cyklu „My z Nich”

Szanowni Państwo !

W imieniu Pracowni Pragmatyki i Semantyki Lingwistycznej uprzejmie zapraszam na XII spotkanie z cyklu „My z Nich", organizowane przez Pracownię Pragmatyki i Semantyki Lingwistycznej (IPS, Wydział Polonistyki), poświęcone dokonaniom językoznawców drugiej połowy XX w.

Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2018 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w sali numer 17 (I piętro) o godz. 11.00.

Łączę wyrazy szacunku

Zofia Zaron      

Program:

I. Powitanie przez Pana Dziekana Wydziału Polonistyki UW prof. dr. hab. Zbigniewa Grenia.

II. Referaty:

 1. Krystyna Kowalik  (PAN), Tadeusz Milewski w oczach potomnych
 2. Elżbieta Smułkowa  (UW), Wspomnienie o Halinie Turskiej
 3. Henryk Duda (KUL), Stanisław Westfal – w Polsce i poza Polską
 4. Józef Pomsta-Porayski  (UW), Irena Styczek – językoznawca i logopeda

„Koniec wojny? Rok 1918 w Europie Środkowej. Doświadczenie – zapis – literatura“- KONFERENCJA

Szanowni Państwo,

zapraszamy serdecznie na międzynarodową konferencję

„Koniec wojny? Rok 1918 w Europie Środkowej. Doświadczenie – zapis – literatura".

Konferencja będzie się odbywała się piątek i sobotę 8–9 czerwca. Program konferencji w załączniku, a także na stronie:

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji jest wykład prof. Roberta Blobauma (West Virginia University): 

„The Aftershocks: The End of the Great War in Poland" (6 czerwca, g. 17.30).

Wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w sali 5 w IKP. Wystąpienia konferencyjne tłumaczone będą symultanicznie na język polski. Wykład prof. Blobauma odbędzie się w języku angielskim.

Gorąco zapraszamy i zachęcamy do informowania studentów, doktorantów i pracowników o konferencji i wykładzie.

W imieniu organizatorów:

Paweł Rodak

Małgorzata Litwinowicz-Droździel

Weronika Parfianowicz-Vertun

SPOTKANIE O KSIĄŻCE "KRÓLESTWO MAŁOZNACZĄCOŚCI"

W środę 6 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie organizowane przez Instytut Kultury Polskiej UW i galerię "Propaganda". Spotkanie promuje książkę "Królestwo małoznaczącości. Miron Białoszewski a trauma, codzienność i queer" (2018) Joanny Niżyńskiej (Indiana University, Bloomington).
 
Na spotkanie z udziałem autorki zapraszamy do galerii "Propaganda" przy ul. Foksal 11, lok. 1.

Konkurs na pracę doktorską o charakterze komparatystycznym

Instytut Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską o charakterze komparatystycznym. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie publikacji nagrodzonej rozprawy.

Termin składania prac w I edycji konkursu upływa 8.10.2018 roku. Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie konkursu.

Pobierz

DNI POLONISTYKI 2018

Wykład Prof. WOJCIECHA MALAJKATA

 

 

TOWARZYSTWO KULTURY JĘZYKA

ZAPRASZA

NA SPOTKANIE Z WYBITNYM AKTOREM,

REKTOREM AKADEMII TEATRALNEJ IM. ALEKSANDRA ZELWEROWICZA W WARSZAWIE

PANEM PROF. WOJCIECHEM MALAJKATEM,

KTÓRY WYGŁOSI WYKŁAD PT. „PAUZA W TEATRZE"

SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 28 MAJA 2018 R. O GODZ. 18.00

W BUDYNKU WYDZIAŁU POLONISTYKI UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

W WARSZAWIE, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 26/28

SALA 37 (II P.)

WSTĘP WOLNY

W imieniu organizatorów

Józef Porayski-Pomsta

prezes Zarządu Głównego

 

DEBATA O NOWEJ USTAWIE - 6 CZERWCA 2018

OBYWATELE NAUKI ORAZ UNIWERSYTET ZAANGAŻOWANY

zapraszają na debatę pt.:

SZANSE I ZAGROŻENIA DLA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO W ŚWIETLE MOŻLIWYCH ZMIAN PRAWA

w debacie wezmą udział:

 • Piotr Drygas (student Kolegium MISH),
 • mgr Aleksandra Gołdys (Biuro Innowacji w Przestrzeni Akademickiej),
 • prof. Stefan Jackowski (Wydział Matematyki i Informatyki),
 • dr hab. Aneta Pieniądz (Wydział Historyczny).

Debata odbędzie się we środę, 6 czerwca 2018 o godz. 17.00 w sali nr 4 Wydziału Polonistyki UW, Krakowskie Przedmieście 26/28.
Gorąco zapraszamy do udziału wszystkich członków społeczności akademickiej: studentów, doktorantów, pracowników naukowych i dydaktycznych, bibliotekarzy i pracowników administracji UW.

REMANENT 2018: DZIEŃ OTWARTY KULTUROZNAWSTWA

Serdecznie zapraszamy licealistów, studentów, absolwentów i wszystkich zainteresowanych kulturą współczesną, studiowaniem na UW i antycypowaniem przyszłości! Spotkajmy się 14 maja!

Jak co roku Remanent przygotowuje studencka Grupa Robocza, tym razem z zaangażowaniem wszystkich zakładów naukowych, specjalizacji dydaktycznych i samorządu studenckiego Instytutu Kultury Polskiej UW.

Szczegółowy program: http://animacjakultury.uw.edu.pl/?p=2432

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/226092534829389/

WARSZTATY TWÓRCZEGO PROGRAMOWANIA W IKP

Zapraszamy studentów i doktorantów do warsztatów twórczego programowania prowadzonych przez dr. Jana Argasińskiego z UJ. Warsztaty odbędą się w poniedziałek 16.04 o godz. 13:15, w s. 3.  w Instytucie Kultury Polskiej (planowany czas zakończenia warsztatów to 17:15).

Zainteresowani proszeni są o kontakt mailowy: jurek.stachowicz@gmail.com

"Warsztaty twórczego programowania"

Celem zajęć jest nauczenie się podstaw programowania przez prototypowanie "demoscenowych" efektów wizualnych - głównie rodem ze "starych komputerów" (Atari, Commodore 64, Amiga). Postaramy się też przyswoić kilka pojęć z zakresu critical code studies, które pozwolą spojrzeć na programowanie w szerszym kontekście kulturowym. 

Warsztaty skierowane są do osób początkujących, które nie miały do czynienia z programowaniem. Będziemy uczyć się "od zera". 
Wymogiem technicznym jest posiadanie komputera* z systemem operacyjnym Linux / Windows / macOS - zdolnym do uruchomienia aplikacji Processing**. 

* Praca na tablecie jest możliwa, istnieją stosowne aplikacje na iOS i Android, ale ich działanie jest bardzo różne na różnych sprzętach; ponadto warto wyposażyć się w klawiaturę; 

** Wymagania są bardzo niskie. Uczestnicy proszeni są o pobranie aplikacji ze strony http://processing.org; uruchomienie i sprawdzenie, czy działa (klikamy guzik "play" - jeśli działa, pojawi się szary prostokąt w nowym oknie). 

dr Jan K. Argasiński - filozof, medioznawca, cyberpunk. Pracuje w Zakładzie Technologii Gier Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ gdzie zajmuje się m.in. tematyką affective computing. Po godzinach udziela się w niedawno powstałym laboratorium twórczego oprogramowania przy IK UJ.

WYKŁAD Z CYKLU "BAŁTOWIE DALECY I BLISCY"

Pracownia Polsko-Bałtyckich Kontaktów Kulturowych Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Bałtowie dalecy i bliscy". Gościem Pracowni będzie Profesor Jānis Ikstens, prorektor Uniwersytetu Łotewskiego, który wygłosi wykład:

„Latvian political parties:  functioning in hostile circumstances"

Wykład (w języku angielskim) odbędzie się 12 KWIETNIA 2018 roku, o godz. 17.00, sala nr 37,

Wydział Polonistyki Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Political parties around the globe face a wide range of challenges today. Parties have to address issues from aging populations and domestic inequality to international migration and social consequences of technological advances. Moreover, political parties are changing organizationally and internally in order to adapt to the evolving environment, in which political competition takes places. In some countries, this environment can be characterized as hostile. Professor Jānis Ikstens will consider three faces of the hostility and analyze what consequences for contemporary Latvian political parties this hostility has caused.He will also elaborate how this hostility could affect the coming parliamentary elections in Latvia scheduled for October this year.

Jānis Ikstens is a Professor in Comparative Politics at the University of Latvia. He has previously been affiliated with the Vidzeme University Collegein Valmiera, Latvia where he gained both academic and administrative experience. His main research interests are related to parties and party systems in Eastern Europe, party and campaign finance as well as voting behaviour. His major publications include Public Finance and Post-Communist Party Development (2008, Ashgate) and Founding Elections in Latvia (2011, Nomos). He has worked as a private consultant for national and international clients. He has held several administrative positions in higher education.Currently Professor Ikstens performs the functions of Vice-rector of the University of Latvia.


 

Dzień Otwarty UW

Społeczność akademicka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na Dzień Otwarty UW, który odbędzie się 21 kwietnia 2018 roku w godzinach 10:00-16:00. Zapraszamy na:

 • stoisko Wydziału Polonistyki, na którym będzie okazja porozmawiać ze studentami naszego wydziału (godz. 10:00-16:00, namiot w Kampusie Głównym);

 • spotkanie informacyjne, podczas którego zaprezentujemy następujące kierunki: filologia polska, logopedia, filologia bałtycka, slawistyka i filologia klasyczna (godz. 12:00-12:45, s. 111 Stary BUW);

 • douczki przedmaturalne (godz. 9:00-19:00, s. 4 i 8 na Wydziale Polonistyki, liczba miejsc jest ograniczona, zainteresowanych prosimy o wcześniejsze przybycie);

 • stoisko kół naukowych działających przy Wydziale Polonistki (godz. 11:00-14:00, hol, Stary BUW), na którym będzie można zmierzyć się z łamigłówkami, podpytać o działalność naszych kół i wygrać polonistyczne gadżety.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/863616510492609/?active_tab=discussion.


 

Akademia dyplomanta (blok I.) - WARSZTATY

Zapraszamy do udziału w pierwszym cyklu „Akademii dyplomanta (blok I.)".

Pierwsze warsztaty odbędą się w dniach 26, 27 i 29 marca w godzinach 15:00-20:00 oraz 28 marca w godzinach 14:00-19:00 na Kampusie Centralnym UW w budynku Samorządu Studentów UW, sala 100.

Zajęcia dedykowane są studentom UW:

 • zainteresowanym rozwojem kompetencji potrzebnych w prowadzeniu aplikacyjnych prac dyplomowych lub mających podpisaną umowę trójstronną na aplikacyjną pracę dyplomową;
 • studiującym na kierunkach studiów prowadzonych na jednym z wydziałów współrealizujących projekt: "Artes Liberales"; Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii; Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych; Filozofii i Socjologii; Polonistyki; Psychologii;
 • którym do końca studiów pozostało nie więcej jak 4 semestry.
Udział mogą wziąć studenci I stopnia z 2 i 3 roku oraz z II stopnia z 1 i 2 roku.
Zapisy trwają do 22 marca do 20:00 - zgłoszenia przyjmujemy pod adresem innohuman@uw.edu.pl
Cały cykl trwa 4 dni.
Termin: 26,27,29 marca w godz. 15:00-20:00, 28 marca w godz. 14:00-19:00.


Aby zgłosić swój udział, wystarczy przesłać wiadomość na adres: innohuman@uw.edu.pl do 22 marca 2018 r. do 20:00.

Więcej informacji na temat formalności związanych z uczestnictwem w warsztatach na stronie warsztatów oraz w grafice załączonej do wiadomości.

Pozdrawiamy,

Zespół Projektu „Aplikacyjne prace dyplomowe – skuteczny start zawodowy"

KONSUL Z AMBASADY USA - SPOTKANIE DLA STUDENTÓW (WTOREK, 12 GRUDNIA 2017)

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz Camp Counselors USA-Poland, partner Departamentu Stanu zapraszają na spotkanie z konsulem, panią Karoliną Orton, która:
 • przedstawi wakacyjne programy wymiany oraz inne programy wymiany ze Stanami Zjednoczonymi skierowane dla studentów,
 • wyjaśni ułatwienia wizowe dla studentów oraz zasady i proces aplikacyjny,
 • odpowie na pytania i weźmie udział w dyskusji - pani Konsul mówi po polsku.
 
12 grudnia 2017 roku, wtorek, godzina 15:00
Uniwersytet Warszawski, budynek Samorządu Studentów, pokój 200
ul. Krakowskie Przedmieście 24

 
Osoba kontaktowa:
Karolina Pręgowska
669 830 090
 
Zachęcamy zainteresowanych, aby dołączyli do wydarzenia na facebooku.
W spotkaniu wezmą udział studenci, którzy uczestniczyli w programach wymiany ze Stanami, więc będzie okazja do zadawania pytań oraz uzyskania szczegółowych informacji.
 
Prelegenci:
Karolina Orton, Vice Konsul, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie
Pani Karolina Orton jest vice-konsulem w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Zajmuje się sprawami konsularnymi oraz programami wymiany, w tym studenckimi programami wakacyjnymi Summer Work and Travel.
Pani Konsul pracowała w Nigrze, Macedonii i w Iraku, gdzie była koordynatorem programu dla uchodźców. Przed pracą w korpusie dyplomatycznym była konsultantem w Booz Allen Hamilton niedaleko Waszyngtonu. Karolina Orton ukończyła historię współczesną na Uniwersytecie Sorbona w Paryżu. Urodziła się w Polsce, ale dorastała we Francji i mieszkała w Stanach Zjednoczonych w Wirginii.
 
Bożena Magdziak, Consular Assistant, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie
Pani Bożena Magdziak od 30 lat zajmuje się sprawami wyjazdów studentów i absolwentów polskich uczelni do Stanów Zjednoczonych. Jest ekspertem w sprawach procedur wizowych, zasad programów wymiany polsko- amerykańskich, oraz studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia w USA.
 
 

ERASMUS - WYDZIAŁOWE SPOTKANIE INFORMACYJNE

Zapraszamy studentów wszystkich kierunków prowadzonych na Wydziale Polonistyki na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 14 grudnia 2017 roku o godz. 16.45 w sali nr 17 w gmachu Wydziału. Podczas spotkania studenci będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o kwalifikacjach na studia częściowe, o praktykach studenckich i absolwenckich oraz o innych możliwościach wyjazdów.

KONFERENCJA "ADAM MICKIEWICZ: PRZEWODNIK DUCHOWY - INTELEKTUALNY - POLITYCZNY..."

KONFERENCJA "DŁUGIE ŻYCIE JANE AUSTEN"

SPOTKANIE PRACOWNI ANTROPOLOGICZNYCH PROBLEMÓW LITERATURY

Pracownia Antropologicznych Problemów Literatury Wydziału Polonistyki UW zaprasza na spotkanie "Ważne książki beletrystyczne i naukowe 2017 roku ukazujące (reagujące na) aktualną rzeczywistość" (29 listopada, godz. 17.00, s. 46 na III piętrze gmachu Wydziału Polonistyki).

Pracownia Antropologicznych Problemów Literatury

Wydział Polonistyki, Uniwersytet Warszawski

zaprasza na spotkanie

Ważne książki beletrystyczne i naukowe 2017 roku

ukazujące (reagujące na)

aktualną polską rzeczywistość

29 listopada br. (środa) o godz. 17.00

w pok.46 (III piętro budynku Wydziału Polonistyki)

 

Pośmiertne życie romantyzmu Tomasza Platy;

Prus. Śledztwo biograficzne Moniki Piątkowskiej;

Gombrowicz. Ja, geniusz Klementyny Suchanow;

Sendlerowa. W ukryciu Anny Bikont;

Toast na progu Andrzeja Mencwela;

Mikrotyki Pawła Sołtysa.

 

w rozmowie

Grażyny Borkowskiej

Hanny Gosk

Andrzeja S. Kowalczyka

Żanety Nalewajk-Tureckiej

Ewy Paczoskiej

Andrzeja Zieniewicza

 

SEMINARIUM "WYSPIAŃSKI. ARTYSTA MODERNISTYCZNY"

Pracownia Historii Dramatu 1864-1939 przy Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW zaprasza na seminarium naukowe z okazji 110. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego, które odbędzie się 28 listopada 2017 r. w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich. Program znajdą Państwo na stronie Pracowni oraz w załączonym pliku.
 
Pobierz:
Zespół Pracowni Historii Dramatu 1864-1939

KONFERENCJA "(NIE)OPOWIEDZIANE. POLSKIE DOŚWIADCZENIE UPOKORZENIA I WSTYDU OD CZASU ROZBIORÓW DO DZISIAJ"