Z życia WydziałU

Konkurs na pracę doktorską o charakterze komparatystycznym

Instytut Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską o charakterze komparatystycznym. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie publikacji nagrodzonej rozprawy.

Termin składania prac w I edycji konkursu upływa 8.10.2018 roku. Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie konkursu.

Pobierz regulamin [PDF]

DNI POLONISTYKI 2018

Wykład Prof. WOJCIECHA MALAJKATA

 

 

TOWARZYSTWO KULTURY JĘZYKA

ZAPRASZA

NA SPOTKANIE Z WYBITNYM AKTOREM,

REKTOREM AKADEMII TEATRALNEJ IM. ALEKSANDRA ZELWEROWICZA W WARSZAWIE

PANEM PROF. WOJCIECHEM MALAJKATEM,

KTÓRY WYGŁOSI WYKŁAD PT. „PAUZA W TEATRZE"

SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 28 MAJA 2018 R. O GODZ. 18.00

W BUDYNKU WYDZIAŁU POLONISTYKI UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

W WARSZAWIE, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 26/28

SALA 37 (II P.)

WSTĘP WOLNY

W imieniu organizatorów

Józef Porayski-Pomsta

prezes Zarządu Głównego

 

DEBATA O NOWEJ USTAWIE - 6 CZERWCA 2018

OBYWATELE NAUKI ORAZ UNIWERSYTET ZAANGAŻOWANY

zapraszają na debatę pt.:

SZANSE I ZAGROŻENIA DLA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO W ŚWIETLE MOŻLIWYCH ZMIAN PRAWA

w debacie wezmą udział:

 • Piotr Drygas (student Kolegium MISH),
 • mgr Aleksandra Gołdys (Biuro Innowacji w Przestrzeni Akademickiej),
 • prof. Stefan Jackowski (Wydział Matematyki i Informatyki),
 • dr hab. Aneta Pieniądz (Wydział Historyczny).

Debata odbędzie się we środę, 6 czerwca 2018 o godz. 17.00 w sali nr 4 Wydziału Polonistyki UW, Krakowskie Przedmieście 26/28.
Gorąco zapraszamy do udziału wszystkich członków społeczności akademickiej: studentów, doktorantów, pracowników naukowych i dydaktycznych, bibliotekarzy i pracowników administracji UW.

REMANENT 2018: DZIEŃ OTWARTY KULTUROZNAWSTWA

Serdecznie zapraszamy licealistów, studentów, absolwentów i wszystkich zainteresowanych kulturą współczesną, studiowaniem na UW i antycypowaniem przyszłości! Spotkajmy się 14 maja!

Jak co roku Remanent przygotowuje studencka Grupa Robocza, tym razem z zaangażowaniem wszystkich zakładów naukowych, specjalizacji dydaktycznych i samorządu studenckiego Instytutu Kultury Polskiej UW.

Szczegółowy program: http://animacjakultury.uw.edu.pl/?p=2432

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/226092534829389/

WARSZTATY TWÓRCZEGO PROGRAMOWANIA W IKP

Zapraszamy studentów i doktorantów do warsztatów twórczego programowania prowadzonych przez dr. Jana Argasińskiego z UJ. Warsztaty odbędą się w poniedziałek 16.04 o godz. 13:15, w s. 3.  w Instytucie Kultury Polskiej (planowany czas zakończenia warsztatów to 17:15).

Zainteresowani proszeni są o kontakt mailowy: jurek.stachowicz@gmail.com

"Warsztaty twórczego programowania"

Celem zajęć jest nauczenie się podstaw programowania przez prototypowanie "demoscenowych" efektów wizualnych - głównie rodem ze "starych komputerów" (Atari, Commodore 64, Amiga). Postaramy się też przyswoić kilka pojęć z zakresu critical code studies, które pozwolą spojrzeć na programowanie w szerszym kontekście kulturowym. 

Warsztaty skierowane są do osób początkujących, które nie miały do czynienia z programowaniem. Będziemy uczyć się "od zera". 
Wymogiem technicznym jest posiadanie komputera* z systemem operacyjnym Linux / Windows / macOS - zdolnym do uruchomienia aplikacji Processing**. 

* Praca na tablecie jest możliwa, istnieją stosowne aplikacje na iOS i Android, ale ich działanie jest bardzo różne na różnych sprzętach; ponadto warto wyposażyć się w klawiaturę; 

** Wymagania są bardzo niskie. Uczestnicy proszeni są o pobranie aplikacji ze strony http://processing.org; uruchomienie i sprawdzenie, czy działa (klikamy guzik "play" - jeśli działa, pojawi się szary prostokąt w nowym oknie). 

dr Jan K. Argasiński - filozof, medioznawca, cyberpunk. Pracuje w Zakładzie Technologii Gier Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ gdzie zajmuje się m.in. tematyką affective computing. Po godzinach udziela się w niedawno powstałym laboratorium twórczego oprogramowania przy IK UJ.

WYKŁAD Z CYKLU "BAŁTOWIE DALECY I BLISCY"

Pracownia Polsko-Bałtyckich Kontaktów Kulturowych Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Bałtowie dalecy i bliscy". Gościem Pracowni będzie Profesor Jānis Ikstens, prorektor Uniwersytetu Łotewskiego, który wygłosi wykład:

„Latvian political parties:  functioning in hostile circumstances"

Wykład (w języku angielskim) odbędzie się 12 KWIETNIA 2018 roku, o godz. 17.00, sala nr 37,

Wydział Polonistyki Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Political parties around the globe face a wide range of challenges today. Parties have to address issues from aging populations and domestic inequality to international migration and social consequences of technological advances. Moreover, political parties are changing organizationally and internally in order to adapt to the evolving environment, in which political competition takes places. In some countries, this environment can be characterized as hostile. Professor Jānis Ikstens will consider three faces of the hostility and analyze what consequences for contemporary Latvian political parties this hostility has caused.He will also elaborate how this hostility could affect the coming parliamentary elections in Latvia scheduled for October this year.

Jānis Ikstens is a Professor in Comparative Politics at the University of Latvia. He has previously been affiliated with the Vidzeme University Collegein Valmiera, Latvia where he gained both academic and administrative experience. His main research interests are related to parties and party systems in Eastern Europe, party and campaign finance as well as voting behaviour. His major publications include Public Finance and Post-Communist Party Development (2008, Ashgate) and Founding Elections in Latvia (2011, Nomos). He has worked as a private consultant for national and international clients. He has held several administrative positions in higher education.Currently Professor Ikstens performs the functions of Vice-rector of the University of Latvia.


 

Dzień Otwarty UW

Społeczność akademicka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na Dzień Otwarty UW, który odbędzie się 21 kwietnia 2018 roku w godzinach 10:00-16:00. Zapraszamy na:

 • stoisko Wydziału Polonistyki, na którym będzie okazja porozmawiać ze studentami naszego wydziału (godz. 10:00-16:00, namiot w Kampusie Głównym);

 • spotkanie informacyjne, podczas którego zaprezentujemy następujące kierunki: filologia polska, logopedia, filologia bałtycka, slawistyka i filologia klasyczna (godz. 12:00-12:45, s. 111 Stary BUW);

 • douczki przedmaturalne (godz. 9:00-19:00, s. 4 i 8 na Wydziale Polonistyki, liczba miejsc jest ograniczona, zainteresowanych prosimy o wcześniejsze przybycie);

 • stoisko kół naukowych działających przy Wydziale Polonistki (godz. 11:00-14:00, hol, Stary BUW), na którym będzie można zmierzyć się z łamigłówkami, podpytać o działalność naszych kół i wygrać polonistyczne gadżety.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/863616510492609/?active_tab=discussion.


 

Akademia dyplomanta (blok I.) - WARSZTATY

Zapraszamy do udziału w pierwszym cyklu „Akademii dyplomanta (blok I.)".

Pierwsze warsztaty odbędą się w dniach 26, 27 i 29 marca w godzinach 15:00-20:00 oraz 28 marca w godzinach 14:00-19:00 na Kampusie Centralnym UW w budynku Samorządu Studentów UW, sala 100.

Zajęcia dedykowane są studentom UW:

 • zainteresowanym rozwojem kompetencji potrzebnych w prowadzeniu aplikacyjnych prac dyplomowych lub mających podpisaną umowę trójstronną na aplikacyjną pracę dyplomową;
 • studiującym na kierunkach studiów prowadzonych na jednym z wydziałów współrealizujących projekt: "Artes Liberales"; Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii; Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych; Filozofii i Socjologii; Polonistyki; Psychologii;
 • którym do końca studiów pozostało nie więcej jak 4 semestry.
Udział mogą wziąć studenci I stopnia z 2 i 3 roku oraz z II stopnia z 1 i 2 roku.
Zapisy trwają do 22 marca do 20:00 - zgłoszenia przyjmujemy pod adresem innohuman@uw.edu.pl
Cały cykl trwa 4 dni.
Termin: 26,27,29 marca w godz. 15:00-20:00, 28 marca w godz. 14:00-19:00.


Aby zgłosić swój udział, wystarczy przesłać wiadomość na adres: innohuman@uw.edu.pl do 22 marca 2018 r. do 20:00.

Więcej informacji na temat formalności związanych z uczestnictwem w warsztatach na stronie warsztatów oraz w grafice załączonej do wiadomości.

Pozdrawiamy,

Zespół Projektu „Aplikacyjne prace dyplomowe – skuteczny start zawodowy"

KONSUL Z AMBASADY USA - SPOTKANIE DLA STUDENTÓW (WTOREK, 12 GRUDNIA 2017)

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz Camp Counselors USA-Poland, partner Departamentu Stanu zapraszają na spotkanie z konsulem, panią Karoliną Orton, która:
 • przedstawi wakacyjne programy wymiany oraz inne programy wymiany ze Stanami Zjednoczonymi skierowane dla studentów,
 • wyjaśni ułatwienia wizowe dla studentów oraz zasady i proces aplikacyjny,
 • odpowie na pytania i weźmie udział w dyskusji - pani Konsul mówi po polsku.
 
12 grudnia 2017 roku, wtorek, godzina 15:00
Uniwersytet Warszawski, budynek Samorządu Studentów, pokój 200
ul. Krakowskie Przedmieście 24

 
Osoba kontaktowa:
Karolina Pręgowska
669 830 090
 
Zachęcamy zainteresowanych, aby dołączyli do wydarzenia na facebooku.
W spotkaniu wezmą udział studenci, którzy uczestniczyli w programach wymiany ze Stanami, więc będzie okazja do zadawania pytań oraz uzyskania szczegółowych informacji.
 
Prelegenci:
Karolina Orton, Vice Konsul, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie
Pani Karolina Orton jest vice-konsulem w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Zajmuje się sprawami konsularnymi oraz programami wymiany, w tym studenckimi programami wakacyjnymi Summer Work and Travel.
Pani Konsul pracowała w Nigrze, Macedonii i w Iraku, gdzie była koordynatorem programu dla uchodźców. Przed pracą w korpusie dyplomatycznym była konsultantem w Booz Allen Hamilton niedaleko Waszyngtonu. Karolina Orton ukończyła historię współczesną na Uniwersytecie Sorbona w Paryżu. Urodziła się w Polsce, ale dorastała we Francji i mieszkała w Stanach Zjednoczonych w Wirginii.
 
Bożena Magdziak, Consular Assistant, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie
Pani Bożena Magdziak od 30 lat zajmuje się sprawami wyjazdów studentów i absolwentów polskich uczelni do Stanów Zjednoczonych. Jest ekspertem w sprawach procedur wizowych, zasad programów wymiany polsko- amerykańskich, oraz studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia w USA.
 
 

ERASMUS - WYDZIAŁOWE SPOTKANIE INFORMACYJNE

Zapraszamy studentów wszystkich kierunków prowadzonych na Wydziale Polonistyki na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 14 grudnia 2017 roku o godz. 16.45 w sali nr 17 w gmachu Wydziału. Podczas spotkania studenci będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o kwalifikacjach na studia częściowe, o praktykach studenckich i absolwenckich oraz o innych możliwościach wyjazdów.

KONFERENCJA "ADAM MICKIEWICZ: PRZEWODNIK DUCHOWY - INTELEKTUALNY - POLITYCZNY..."

KONFERENCJA "DŁUGIE ŻYCIE JANE AUSTEN"

SPOTKANIE PRACOWNI ANTROPOLOGICZNYCH PROBLEMÓW LITERATURY

Pracownia Antropologicznych Problemów Literatury Wydziału Polonistyki UW zaprasza na spotkanie "Ważne książki beletrystyczne i naukowe 2017 roku ukazujące (reagujące na) aktualną rzeczywistość" (29 listopada, godz. 17.00, s. 46 na III piętrze gmachu Wydziału Polonistyki).

Pracownia Antropologicznych Problemów Literatury

Wydział Polonistyki, Uniwersytet Warszawski

zaprasza na spotkanie

Ważne książki beletrystyczne i naukowe 2017 roku

ukazujące (reagujące na)

aktualną polską rzeczywistość

29 listopada br. (środa) o godz. 17.00

w pok.46 (III piętro budynku Wydziału Polonistyki)

 

Pośmiertne życie romantyzmu Tomasza Platy;

Prus. Śledztwo biograficzne Moniki Piątkowskiej;

Gombrowicz. Ja, geniusz Klementyny Suchanow;

Sendlerowa. W ukryciu Anny Bikont;

Toast na progu Andrzeja Mencwela;

Mikrotyki Pawła Sołtysa.

 

w rozmowie

Grażyny Borkowskiej

Hanny Gosk

Andrzeja S. Kowalczyka

Żanety Nalewajk-Tureckiej

Ewy Paczoskiej

Andrzeja Zieniewicza

 

SEMINARIUM "WYSPIAŃSKI. ARTYSTA MODERNISTYCZNY"

Pracownia Historii Dramatu 1864-1939 przy Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW zaprasza na seminarium naukowe z okazji 110. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego, które odbędzie się 28 listopada 2017 r. w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich. Program znajdą Państwo na stronie Pracowni oraz w załączonym pliku.
 
Pobierz:
Zespół Pracowni Historii Dramatu 1864-1939

KONFERENCJA "(NIE)OPOWIEDZIANE. POLSKIE DOŚWIADCZENIE UPOKORZENIA I WSTYDU OD CZASU ROZBIORÓW DO DZISIAJ"

WYKŁAD Z CYKLU "BAŁTOWIE DALECY I BLISCY"

Pracownia Polsko-Bałtyckich Kontaktów Kulturowych Wydziału Polonistyki UW we współpracy z Biblioteką Akademicką Uniwersytetu Łotewskiego zaprasza na kolejny wykład z cyklu "Bałtowie dalecy i bliscy".
 

DR VENTA KOCERE

Dyrektor Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Łotewskiego,

która wygłosi wykład zatytułowany:

"Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas devums Polijas un Latvijas zinātnisko un kultūras sakaru paplašināšanā"

Wkład Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Łotewskiego w rozwój relacji naukowych i kulturowych Polski i Łotwy.

Wykład odbędzie się 16 listopada 2017 roku, o godz. 17.00, sala nr 17,

w budynku Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa. Język wykładu: j. łotewski z tłumaczeniem na j. polski.

Pobierz

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej prof. Zdzisławowi Liberze

W dniu 23 października 2017 r. na warszawskim Żoliborzu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej wieloletniemu wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego Profesorowi Zdzisławowi Liberze (1913-1998).

Tablica umieszczona została na elewacji budynku przy ul. Słowackiego 5/13 (od strony ul. Suzina), gdzie przez wiele lat Profesor Libera mieszkał wraz ze swoją żoną Heleną.

Profesor Zdzisław Libera był wybitnym znawcą literatury polskiego Oświecenia, autorem licznych prac z tego zakresu, pomysłodawcą i redaktorem naczelnym periodyku naukowego „Wiek Oświecenia", wychowawcą wielu pokoleń warszawskich polonistów.

Wydział Polonistyki podczas tej uroczystości reprezentowali: Dyrektor ILP prof. Ewa Paczoska, Prodziekan ds. dydaktycznych dr Łukasz Książyk, dr Jacek Kowzan z ZLiKED, wieloletni Dziekan dr Andrzej Guzek, dr hab. Zofia Rejman-Pietrzykowska, którzy złożyli kwiaty pod tablicą, oraz Dziekan Wydziału prof. Zbigniew Greń, który w imieniu społeczności akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego zabrał głos wobec licznie zgromadzonych uczniów i przyjaciół Profesora Libery.

XXIII EDYCJA KONKURSU PRAC MAGISTERSKICH IM. JANA JÓZEFA LIPSKIEGO

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita ogłasza XXIII edycję Konkursu Prac Magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego.
 
Przedmiotem konkursu jest wyłonienie najlepszej pracy magisterskiej z obszaru humanistyki i nauk społecznych na temat zjawisk mających miejsce od XIX w. do  współczesności. Tematyka powinna być bliska zainteresowaniom badawczym i aktywności społecznej Patrona konkursu; są to zwłaszcza takie dziedziny, jak:
 • historia i teoria literatury;
 • wiedza o współczesnej kulturze;
 • Varsaviana;
 • historia najnowsza;
 • społeczeństwo i polityka, dyskryminacja i tolerancja, stereotypy – aspekty kulturowe, psychologiczne, językowe.
 
Prawo zgłaszania prac na konkurs mają ich promotorzy lub recenzenci oraz autorzy, jeśli uzyskają akceptację promotora lub recenzenta. Do konkursu mogą być  zgłoszone prace, które otrzymały ocenę co najmniej dobrą.
 
Zgłoszenie pracy na konkurs powinno zawierać:
 • jeden egzemplarz wydrukowanej dwustronnie w formacie A4 pracy magisterskiej, napisanej dowolną czcionką, o wielkości nie mniejszej niż 10 pkt, w miękkiej oprawie (np. zbindowanej lub na spirali);
 • jeden egzemplarz wydrukowanego streszczenia pracy (maksymalnie 1800 znaków ze spacją, tj. jedna strona maszynopisu znormalizowanego), określającego cel pracy, jej główne założenia oraz ogólne wnioski;
 • jeden egzemplarz pracy magisterskiej oraz streszczenia w wersji elektronicznej;
 • krótką opinię promotora lub recenzenta o zgłaszanej pracy magisterskiej;
 • dane autora pracy umożliwiające kontakt z nim;
 • kompletnie wypełniony formularz zgłoszeniowy;
 • zaświadczenie wydane przez władze uczelni zawierające informację o terminie obrony pracy, jej temat oraz nazwę i adres uczelni wydającej zaświadczenie;
 • wszystkie wyżej wymienione dokumenty zapisane na płycie CD.
Pobierz:
 
Prace prosimy nadsyłać do dnia 15 lutego 2018 roku na adres: 
Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita
Ul. Krakowskie Przedmieście 16/18
00-325 Warszawa
Szczegółowe informacje o konkursie znajdą Państwo na stronie internetowej: www.otwarta.org
Dodatkowych informacji o konkursie udziela  biuro Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita,
tel. 22 828 11 21, e-mail: otwarta@otwarta.org
 

"Polonistyka - ku przyszłości"

Dyrekcja Instytutu Polonistyki Stosowanej ma zaszczyt zaprosić na kongres naukowy

"Polonistyka - ku przyszłości"

zorganizowany z okazji 10. rocznicy założenia Instytutu Polonistyki Stosowanej UW, który odbędzie się 17 listopada 2017 r. w Warszawie, w Sali Balowej Tyszkiewiczów-Potockich, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 o godz. 10.00.

Pobierz