AKTUALNOŚCI

« Back

Konkurs fotografii naukowej UW

Konkurs fotografii naukowej UW w ramach Jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego

Edycja 1, maj 2016, Łazienki Królewskie

   Dożyliśmy czasów w których niemal wszyscy są fotografami. Nieustannie zasypywani jesteśmy nowymi zdjęciami dopływającymi do nas wszelkimi możliwymi kanałami. Internet jest pełen zdjęć, ulice oblepione są zdjęciami, w wielu gazetach więcej zdjęć niż tekstu. Ogromna większość tych zdjęć  żyje krótko, bo są powierzchownym zapisem najbanalniejszych ludzkich doświadczeń. Są migawkami informującymi o tym że jesteśmy, i to wszystko. Ale to głównie one wypełniają przestrzeń w której funkcjonujemy.

   Kadrów mówiących o sprawach ważnych jest zdecydowanie mniej. Szczególnie tych mówiących o poznawaniu świata - od wizji ogólnej do ostatniego, najdrobniejszego szczegółu. O historii świata i zamieszkującego i współtworzącego go człowieka, o budowie tego świata, o procesach jakie w nim przebiegają, o tym co i skąd się wzięło, jak wyglądają odległe przestrzenie a jak świat niewidoczny gołym okiem, jak przebiegają procesy i zjawiska w niedostępnych obszarach biologii, chemii czy fizyki. Takie zdjęcia powstają ale z trudem przebijają się do mediów ogólnodostępnych. Swoją drogą ich autorzy nie dbają zbytnio o popularyzację własnych prac.

   By te zdjęcia stały się nieco bardziej publiczne organizowany jest konkurs fotografii naukowej, mający przybliżyć obrazy, na których zapisane zostały doświadczenie i wiedza ludzi nauki badających i opisujących to co było, co jest i co będzie, skąd przychodzimy, co robimy oraz dokąd zmierzamy.

   Doskonały pretekstem do organizacji konkursu i prezentacji wystawy pokonkursowej jest jubileusz 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego. UW przez całą swoją historię był był jednym z najważniejszych polskich ośrodków nauki i edukacji a prace tu prowadzone stanowiły wzór dla innych. Dziś dalej UW jest miejscem prowadzenia istotnych prac badawczych a tym pracom towarzyszą ludzie z aparatami fotograficznymi tworząc z jednej strony istotną dokumentację badań z drugiej tworząc atrakcyjne wizualnie obrazy postępów nauki.

   Konkurs ma na celu popularyzację mało widocznej części fotografii a niezwykle ciekawej zarówno w wymiarze poznawczym jak i estetycznym. Jury wyłoni najciekawsze prace a ich autorzy otrzymają stosowne nagrody. By wysiłek autorów nie poszedł na marne a ich praca znalazła godne uhonorowanie, rzeczywistym finałem konkursu będzie wystawa prac konkursowych na ogrodzeniu Łazienek Królewskich, dostępna przez całą dobę w maju 2016. W trakcie trwania wystawy odbędzie się uroczyste spotkanie w zabytkowych wnętrzach Łazienek Królewskich, w czasie którego wręczone zostaną nagrody i będzie czas na rozmowy o fotografii tej naukowej i tej o znamionach sztuki.

   Koncepcja „Konkursu fotografii naukowej UW" wpisuje się w zauważalny od pewnego czasu światowy trend promocji dokonań ludzi nauki poprzez fotografię. Uczelnie i ich partnerzy biznesowi wspierają tą drogą budowę wizerunku placówek naukowych. Dzisiejsza kultura w dużej mierze oparta jest na obrazach wypełniających dość szczelnie ikonosferę wokół człowieka, nie ma powodu by dla budowania właściwego odbioru prac badawczych, z najróżniejszych dyscyplin, nie wykorzystywać tej najpopularniejszej formy komunikacji i pozajęzykowego docierania do współczesnych odbiorców.

Joanna Szylko-Kwas i Andrzej Zygmuntowicz

kuratorzy konkursu

Pliki do pobrania: