Komunikat w sprawie przeciwdziałania dyskryminacji

Szanowni Państwo,

w związku z kryzysową sytuacją, jaka ma miejsce w Ukrainie, pragniemy Państwu przypomnieć i przekazać informacje, o tym, że na Uniwersytecie Warszawskim dostępne jest wsparcie dla osób, które doświadczyły dyskryminacji, przemocy, niesprawiedliwego lub nierównego traktowania. Serdecznie zachęcamy do przekazywania członkom społeczności akademickiej informacji o możliwościach uzyskania takiego wsparcia.

Jednocześnie, pragniemy zwrócić Państwa uwagę na trudną sytuację, w jakiej znalazły się osoby pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego, które należą do społeczności akademickiej. Pragniemy przypomnieć, iż ochrona przed dyskryminacją i nierównym traktowaniem dotyczy wszystkich członków i członkiń naszej społeczności.

Wszelkie incydenty dotyczące konfliktów, niesprawiedliwego traktowania, jak również mowy nienawiści prosimy zgłaszać na adres: ombudsman@uw.edu.pl.

W przypadku zaistnienia dyskryminacji można kontaktować się z główną specjalistką ds. równouprawnienia, która może przekazać formalną skargę Komisji Antydyskryminacyjnej: równouprawnienie@uw.edu.pl

Serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się z aktualizowanymi na bieżąco informacjami dotyczącymi możliwości włączenia się w akcje pomocowe, a tych z Państwa, którzy potrzebują wsparcia – namawiamy do skorzystania z możliwości, jakie oferuje Uniwersytet (m.in. wsparcie prawne, psychologiczne, materialne). Informacje dostępne są na stronie głównej UW: https://www.uw.edu.pl/akcje-pomocy-na-rzecz-ukrainy/.

Wspólnota uniwersytecka nie zostawi żadnej potrzebującej osoby samej, bez wsparcia.