Miasto kobiet - konferencja

W dniach 2-3.09 w siedzibie Wydziału Neofilologii UW (ul. Dobra 55) odbędzie się międzynarodowa konferencja

Miasto kobiet – kobiety i miasto w wiekach dawnych.

Konferencja jest powiązana z projektem pt. Cité des dames, créatrices dans la cité prowadzonym przez Université Gustave Eiffel (Francja) pod kierownictwem prof. Caroline Trotot i prof. Philippe Gambette (www.citedesdames.hypotheses.org).

Referentki i referenci podejmą próbę ukazania wielowymiarowej relacji kobieta-miasto w dawnych wiekach, w szczególności - miasta z perspektywy kobiecej aktywności i twórczości. Przyjrzą się miejscu i roli kobiet w interakcji z przestrzenią miejską rozumianą nie tylko jako przestrzeń fizyczna, lecz także jako zbiorowość i wspólnota.

Szczególnej uwadze polecamy wykłady plenarne prof. Caroline Trotot (Université Gustave Eiffel) pt. Les femmes, le pouvoir et les villes dans le voyage en Flandres de Marguerite de Valois oraz prof. Kathariny N. Piechocki (University of British Columbia) pt. Cartography, Colonialism, Construction: The Female Architect from Dido to Deborah Moody.

Zachęcamy do zapoznania się z plakatem i programem.

Organizatorzy konferencji: Monika Kulesza (Instytut Romanistyki), Dariusz Krawczyk (Instytut Romanistyki), Marta Wojtkowska-Maksymik (Instytut Literatury Polskiej).